Darjeeling – namiastka Indii w filiżance

darjeeling

Darjeeling

Nazwa herbaty Darjeeling, uznawanej za jedną z najlepszych indyjskich herbat na świecie, pochodzi od nazwy prowincji, w której położone są słynne ogrody, gdzie zbiera się herbaciane liście. Miasto Dardżyling jest ponadto znanym uzdrowiskiem klimatycznym, panują tam bowiem bardzo sprzyjające zdrowiu warunki. To one właśnie sprawdzają, że herbata czarna darjeeling jest tak wyjątkowa.

Mikroklimat tej części Zachodniego Bengalu, gdzie często zachodzi urokliwe zjawisko, jakim są gęste mgły, sprawia, że herbatę darjeeling zwykło nazywać się „herbatą z mgieł”. Kiedy mamy już dość własnych mgieł, pochmurnego nieba czy mroźnego powietrza i nie ratuje nas tradycyjna herbata zimowa, możemy sięgnąć po namiastkę Indii, gdzie nawet zimą temperatury rzadko spadają poniżej 15°C. Herbatę darjeeling parzymy podobnie jak klasyczną herbatę typu english breakfast czy popularny earl grey, czyli w 95°C. Używamy pół albo całą łyżeczkę liści. Jeśli chcemy naprawdę poczuć się jak w Indiach, wyciągnijmy swój zestaw herbat w pudełku z profilem hinduskiej zbieraczki i sięgnijmy po mocno doprawioną czarną herbatę darjeeling masala chai. Jej ostry aromat zaspokoi każdego fana smakowych podróży. 

Jak zdobyć herbatę darjeeling?

Z racji wyjątkowych walorów i popularności tej herbaty świata dalekich Indii na rynku pojawia się wiele podróbek. Żeby nas upewnić, że to właśnie ta, oryginalna herbata sklep internetowy, w jakim się zaopatrujemy, powinien podać dokładne pochodzenie produktu. Oryginały pochodzą wyłącznie z jednego z 87 certyfikowanych ogrodów prowincji Darjeeling, a rozpoznać je można po umieszczonym na opakowaniu wizerunku wspomnianej zbieraczki trzymającej flesz herbaciany. Jeśli kupujemy zestaw herbat w skrzynce, może ona być również ozdobiona oryginalnym znakiem. Wybierajmy więc uważnie sklep internetowy z herbatą, jeśli naprawdę nam zależy, żeby w swojej filiżance spotkać się z namiastką Indii. Z doznań zadowolony będzie każdy smakosz czarnej herbaty.

You May Also Like

About the Author: admin