Herbata czerwona – kto nie powinien jej pić?

czerwona herbata

Niepowtarzalny smak, czyli herbata czerwona

Czerwona herbata ma właściwości dobroczynne, między innymi antyoksydacyjne. Jest doceniana za swoisty aromat i wyrazisty smak. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej picia. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się herbata czerwona i kto powinien z niej zrezygnować.

Herbata o czerwonym zabarwieniu powstaje podobnie jak czarna czy biała herbata. W wyniku fermentacji suszone liście uzyskują czerwoną barwę, dając ją także naparowi. Proces fermentacji sprawia, że herbata ma charakterystyczny dosyć gorzki, korzenny posmak. Występuje w kilku odmianach – m.in. puszong i pu-erh, przy czym ta ostatnia jest najbardziej popularna.

Dobroczynne składniki

Wszystkie najlepsze herbaty mają bogaty skład i zanim się zdecydujemy na którąś z nich, warto go poznać. Składniki najważniejsze dla organizmu, zawarte w czerwonej herbacie, to:

  • antyoksydacyjne flawanoidy – polifenole, katechniny czyszczą tkanki z wolnych rodników, wykazują działanie antynowotworowe;
  • alkaloidy (teobromina i teina) – pobudzają układ nerwowy. Niestety dają też skutki uboczne. Dostarczana długofalowo teina spowalnia działanie układu pokarmowego i wykazuje działanie uzależniające;
  • kwasy cytrynowy, szczawiowy i jabłkowy, które pomagają utrzymać poziom glukozy na odpowiednim poziomie;
  • chrom, miedź, cynk i wapń – dbają o homeostazę organizmu;
  • kofeina – jej zawartość w filiżance czerwonej herbaty to ok. 12 mg – porównując do 120 mg kofeiny mieszczącej się w filiżance kawy – nie jest to duża ilość. Kofeina również działa antyutleniająco, czyszcząc wolne rodniki, niemniej może też dawać skutki uboczne, podrażniając jelita i podnosząc ciśnienie krwi.

Przeciwwskazania do picia czerwonej herbaty

Herbata czerwona pita w małych ilościach, nie zaszkodzi Wręcz przeciwnie – doda energii, pomoże wyregulować poziom cukru i cholesterolu, a nawet zadziała profilaktycznie w przypadku ryzyka nowotworu. Jednak, jeśli pije się ją często, po pewnym czasie można zauważyć negatywne skutki. Ze względu na to, że zawiera dużą ilość garbników, ma działanie przeczyszczające. I o ile będzie dobra dla osób, które chcą i mogą zrobić sobie detoks, to może zaszkodzić tym, którzy mają problemy trawienne. Jest też niewskazana dla osób z anemią, ponieważ utrudnia przyswajanie żelaza, na co ma wpływ zawarta w niej teina i kofeina. Ze względu na ich obecność, czerwonej herbaty nie powinny pić kobiety w ciąży, a także osoby ze skłonnością do uzależnień. Również w przypadku problemów ze snem, lepiej jest wybrać inny napój, np. napar rooibos – także czerwony, ale łagodniejszy i niezawierający potencjalnie niebezpiecznych alkaloidów.

Możesz przeczytać również:

Informacje o autorze: admin