Herbata rooibos – co warto o niej wiedzieć?

rooibos

Herbata rooibos, która nie jest herbatą

Herbata rooibos stanowi interesującą pozycję, oferowaną przez niejeden sklep z herbatami. Zyskała popularność dzięki swoim wyjątkowym właściwościom oraz niepowtarzalnemu smakowi. Nie można też zapominać o ciekawym smaku. Technicznie nie jest to jednak herbata, bowiem napar uzyskuje się z czerwonokrzewu pochodzącego z RPA. Nie ma więc nic wspólnego z krzewem herbacianym. Napój ten posiada miodowy smak i czerwonawy kolor. Z tego też powodu często mylnie rooibos określany jest jako czerwona herbata. Faktycznie jednak są to dwa różne napoje, których nie należy mylić.

Pochodzenie i smak czerwonokrzewu

Rooibos wywodzi się z regionu Cederberg w Republice Południowej Afryki. To właśnie tam się go uprawia i przetwarza. Sam krzew nazywa się Aspalathus linearis. Jest to roślina o czerwonych liściach, które przypominają nieco igły sosny. Proces produkcji rooibos nie różni się od wytwarzania klasycznych herbat. Obejmuje zbiór, fermentację i suszenie liści. Ten ostatni proces odbywa się w naturalnych warunkach, w promieniach słońca. W ten sposób powstaje ta dobra herbata.

Herbata rooibos oferuje słodkawy smak i lekko orzechowy aromat. Jest naturalnie słodka i nie zawiera kofeiny. Dzięki temu jest doskonałym wyborem na każdą porę dnia. Osoby unikające kofeiny mogą spożywać ten napój bez obaw. Natomiast brak garbników pozwala na dowolnie długie parzenie. Napój nie stanie się przez to gorzki. Zupełnie inaczej niż herbata zielona bądź czarna.

Korzyści z sięgania po rooibos

Najlepsze herbaty oferują konsumentom liczne korzyści. Na pierwszy plan najczęściej wychodzi smak. Poza nim są jednak liczne właściwości zdrowotne. Omawiana herbata jest bogata w antyoksydanty. Pomagają one w walce z wolnymi rodnikami w organizmie. Zawiera również żelazo, potas, wapń, miedź, cynk, magnez i fluor. Dzięki temu regularne picie herbaty rooibos może wspierać układ krążenia oraz poprawiać trawienie. Oczywiście to tylko niektóre z właściwości. Jednak nawet dobra herbata nie zastąpi odpowiedniego leczenia. Jej zadaniem jest jedynie dopełnianie zdrowej diety.

Jedną z najważniejszych cech herbaty rooibos jest wcześniej wspomniany brak kofeiny. Wiele osób jest bowiem wrażliwych na ten związek. Często dyskwalifikuje to spożywanie wielu herbat. Wielu ludzi stara się także ograniczyć jej spożycie z innych powodów. Świetnie sprawdza się jako napój dla dzieci i kobiet w ciąży.

Herbata rooibos w kuchni

Omawiana herbata jest przede wszystkim pysznym napojem. Może być jednak również wszechstronnym składnikiem kulinarnym. Sprawdza się do aromatyzowania deserów lub jako baza do koktajli. Nadaje przygotowywanym daniom ciekawego smaku.

You May Also Like

About the Author: admin