Herbata czarna – jak opisać jej smak

Herbata czarna

herbata czarnaHerbata czarna oprócz cennych składników ma także wspaniały smak, znany na całym świecie i w niemal każdej kulturze. Od ilości jej rodzajów może zakręcić się w głowie… O gustach trudno dyskutować, dlatego równie ciężko ocenić który gatunek jest najsmaczniejszy. Smak zależy od wielu czynników; pory zbiorów, rodzaju ogrodu z którego pochodzi, dodatków, temperatury i rodzaju wody, czasu parzenia, zastosowanej ilości suszu. Na jakość herbaty wpływa kolor jej liści, który powinien być adekwatny dla danego rodzaju. Powinny być to liście w jednym kolorze, ani jaśniejsze ani ciemniejsze.

Porównanie naparów

Porównanie i degustacja różnych naparów jednocześnie może być dobrym sposobem na znalezienie smaku, który pokocha nasze podniebienie. Najlepiej opisać swoje wrażenia od razu po spożyciu.
W dziedzinie opisywania walorów smakowych herbat zaczęto stosować koło smaków. Jest to zestaw wszystkich możliwych do wyczucia aromatów, które zostały zebrane w grupy i przedstawione w formie koła. Opis tworzymy zaczynając od środka do zewnątrz koła. Dzieli się ono na grupy aromatów i podgrupy, które warto przy opisywaniu poddać stopniowaniu. Możemy porównać smaki do znanych nam warzyw, owoców, korzeni, to bardzo indywidualna kwestia. Przy degustacji warto zwrócić uwagę na posmak, czyli wrażenie, które pozostaje gdy już przełkniemy herbatę. Oprócz smaków słodkiego, gorzkiego, słonego,kwaśnego, wyróżniamy jeszcze „umami” – to smak podkreślający inne, dzięki któremu tworzy się niezwykła kompozycja. Przy opisie herbaty często używanymi pojęciami jest gorycz, cierpkość, kwaskowaty smak.
W zachodniej kulturze do najpopularniejszych gatunków należy herbata czarna, choć jej smak niektórzy opisują jako zbyt gorzki.

Rodzaje herbaty czarnej

Darjeeling

Darjeeling to jej indyjska odmiana uważana za jedną z najlepszych na świecie, jest wyrazista i charakterystyczna.

Zielona herbata

Zielona herbata jest ceniona za właściwości lecznicze, m.in. może pomóc nam uniknąć choroby nowotworowej, oraz za delikatniejszy od czarnej smak.

Herbata jaśminowa

Herbata jaśminowa występuje najczęściej jako wariant zielonej. Produkowana z krzewu jaśminu, który zbierany jest wczesnym porankiem, smakuje bardzo subtelnie i oryginalnie. W zależności od składników, może być kwiatowa, mocna, rozgrzewająca…

Herbata czerwona i inne

Herbata czerwona ma ziemisty smak i zapach. Wiele osób pije ją z cytryną lub sokiem z pigwy,aby poprawić walory smakowe. Słodzenie neutralizuje większość jej właściwości leczniczych, do których należą m.in. poprawa trawienia, obniżenie poziomu cholesterolu a nawet zwalczanie lekkiej depresji. Warto zwrócić uwagę na jej słodkawy posmak, który pozostaje po wypiciu.

W naszym klimacie, w którym dość łatwo nabawić się infekcji, herbata z imbirem, stała się popularnym, zdrowym napojem.Imbir wyostrza smak, dlatego dodatek miodu tworzy harmonijną całość.