Najlepsze herbaty dla sportowców

najlepsze herbaty

Warto sięgać po najlepsze herbaty

Sportowcy to osoby, dla których szczególnie ważny jest zdrowy tryb życia. Istotna jest dieta pozwalająca na zachowanie dobrej sprawności organizmu oraz regenerację po wysiłku. Podstawowym napojem dla tej grupy osób jest woda. Nawadnia i pozwala uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. A jakie najlepsze herbaty powinni pić sportowcy? Wybierając ten typ napoju należy brać pod uwagę przede wszystkim jego właściwości i wpływ na organizm.

Przeciwzapalny imbir

Korzystna dla sportowców będzie np. herbata z imbirem . Roślina ta ma wiele wartościowych właściwości. Imbir jest kojarzony głównie jako naturalny środek rozgrzewający. Korzystniejsze jest jednak dla sportowca jego działanie przeciwzapalne. Ma to znaczenie w kwestii przeciwdziałania kontuzjom i regeneracji mięśni. Imbir jest znany również jako roślina poprawiająca trawienie oraz krążenie krwi.

Niepożądany stres

Także biała herbata będzie napojem korzystnym dla sportowców z uwagi na wysoką ilość zawartych w niej antyoksydantów. Walka ze stresem oksydacyjnym powinna być na liście priorytetów osób uprawiających zawodowo sport. W trakcie jego uprawiania tworzą się wolne rodniki. W dużej ilości stają się przyczyną różnych chorób, m.in. nowotworów. Herbata biała zwana eliksirem młodości jest więc skutecznym sprzymierzeńcem w walce ze stresem oksydacyjnym. Ponadto, biała herbata ma właściwości nawadniające, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Wykazuje również zbawienny wpływ na układ kostny, ponieważ zwiększa gęstość kości.

Afrykański rooibos

Także herbata rooibos jest napojem o właściwościach przeciwutleniających. Zawarte w niej antyoksydanty działają ochronnie na DNA i komórki organizmu. Będzie zatem korzystna dla sportowców. Do kolejnych jej zalet zaliczamy działanie ochronne na układ krwionośny, obniżające zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz regeneracyjne wątroby.

Zielona herbata nie tylko na odchudzanie

Zielona herbata jest uważana za najzdrowszy napój przez Japończyków. Wielu z nich dożywa setki. Czy jest również korzystna dla sportowców? Jak wskazano, dla osób aktywnych fizycznie ważna jest walka z wolnymi rodnikami, a herbata zielona zawiera dużo przeciwutleniaczy chroniących organizm. Ponadto, w składzie tego napoju jest wiele korzystnych dla organizmu mikroelementów (wapń, fluor, cynk, potas, miedź, mangan) oraz witamin (A, B, C i E). Z uwagi na tak cenne substancje, zielona herbata jest bardzo zdrowa i polecana wielu osobom, w tym sportowcom.

Najlepsze herbaty dla sportowca

Również herbata czarna przyniesie korzyści organizmowi sportowca. Stanie się tak dzięki zawartym w niej garbnikom chroniącym układ pokarmowy przed nowotworami oraz flawonoidom pozytywnie wpływającym na układ krwionośny.
Podsumowując najlepsze herbaty białe, zielone, rooibos , czarne oraz z dodatkiem imbiru będą zalecane osobom czynnie uprawiającym sport z uwagi na wiele dobroczynnych właściwości. Warto uznać ich picie za zdrowy, codzienny nawyk.

You May Also Like

About the Author: admin