Earl grey i jego niezwykle ciekawa historia

herbata earl grey

Earl grey jako popularna odmiana

Herbata należy do jednych z najpopularniejszych używek na świecie. Jej początki sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, a rozpowszechniona przez Państwo Środka dotarła do Europy w XVII wieku. Napar z herbaty posiada wiele leczniczych właściwości – między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru oraz przeciwdziała chorobom układu krążenia. Jednak najbardziej znane są jej rozbudzające właściwości. Najbardziej powszechnym gatunkiem jest herbata czarna. To właśnie jej smak i aromat najczęściej towarzyszy nam w chwilach relaksu oraz przy spotkaniach towarzyskich. Coraz popularniejsze stają się jej nowe gatunki i odmiany, jednak jednym z najchętniej kupowanych rodzajów jest niezmiennie typ earl grey, posiadający bardzo ciekawą i tajemniczą historię.

Niejednoznaczna historia

Według legendy, pierwszy susz wraz z przepisem został podarowany w ramach podziękowań Charlesowi Grey’owi od chińskiego urzędnika, którego syn został uratowany przez jednego z pracowników tego brytyjskiego premiera. Według innych podań, uratowano syna indyjskiego radży. Niezależnie jednak od historii, do dnia dzisiejszego każdy sklep z herbatami posiada ten gatunek na półkach. Jego charakterystyczny zapach zawdzięcza olejkiem z bergamoty – odmiany pomarańczy. Istnieje również wiele podgatunków tego napoju.

Earl grey z dodatkami

Zestawy herbat typu earl grey mogą zawierać również płatki róż, bławatka, słonecznika i dzikiego szafranu. Zaleca się użycie około pół łyżeczki suszu na filiżankę herbaty, którą powinno zalać się wodą o temperaturze około 95°C. Parzenie najlepiej zakończyć po trzech minutach aby zachować pełnię smaku i aromatu bez zbędnej goryczy.

Herbata czarna w różnych odmianach

Herbaty świata oferują nam nieustannie niezliczoną ilość nowych, wspaniałych doznań. Niezależnie od tego, czy lubimy klasyczne, znane odmiany, czy wolimy raczej eksperymentować z nowymi gatunkami. Jednakże odrzucając na bok nasze indywidualne upodobania, herbata earl grey, jako jedna z najbardziej docenionych i zróżnicowanych w ramach swojego rodzaju, zawsze znajdzie swoje miejsce w herbacianej kolekcji każdego pasjonata.

Możesz przeczytać również:

Informacje o autorze: admin